Teknoloji ve Hayata Dair

Teknoloji Haberleri - En yeni teknoloji bilgileri - Kişisel Blog

Bilgisayarımızı Tanıyalım (Ana Kart)

Bu makalemizde, bilgisayarımızın bileşenlerinden mainbord yani ana kart ile ilgili özet bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Anakart nedir?

Her ne kadar bilgisayara özgü bir parça olarak bilinse de, anakartlar televizyonlardan bilgisayarlara kadar uzanan bir yelpazede değişik birçok elektronik cihazlarda bulunmaktadır. Basit bir şekilde ifade edecek olursak, anakart, bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Anakart, bilgisayarı ilk açtığınızda çalışan yazılım olan BIOS'u (Basic Input/Output System) barındırır. Diğer parçalar (işlemci, RAM, sabit sürücü, ekran kartı gibi) doğrudan anakartın üzerine takılır.

Anakartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler…

Piyasada değişik marka ve türlerde pek çok anakart vardır. Peki, doğru anakartı nasıl seçeceksiniz?

Her şeyden önce, alacağınız anakart, alacağınız kasanın içine sığmalıdır. Bu yüzden kasayı ve anakartı, boyutları birbirine uyacak şekilde seçmelisiniz.
Değişik anakartlar değişik parçaları değişik şekillerde desteklemektedirler. Bu nedenle, kuracağınız sistemin genel gereksinimlerini belirlemeniz, doğru anakartı seçebilmeniz için önemlidir.

Sıradaki soru, anakartınızın ne tür işlemcileri destekleyeceğidir. Intel ve AMD, en büyük iki işlemci üreticisidir ve ürettikleri işlemciler fiziksel olarak farklı yapılara sahip olduklarından, birini destekleyen bir anakartın, diğerini desteklemesi mümkün değildir. Buna ek olarak, her anakart da bir işlemci üreticisinin ürettiği her işlemciyi destekleyemez. O yüzden ihtiyaç duyduğunuz işlemciyle çalışabilecek bir anakart seçmelisiniz.

Düşünmeniz gereken diğer bir etken, ne kadar RAM kullanmak isteyeceğinizdir. Anakartınızı alırken, bugün ihtiyaç duyacağınız RAM miktarının iki katını destekleyen bir anakart seçmeniz uygun olacaktır. Bu sayede gelecekte anakartınızı değiştirmeden bir RAM yükseltmesi yapma şansınız olur.

Anakartı seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer etken ekran kartıdır. Yüksek grafik kalitesine sahip programlar ya da oyunlarla ilgilenmeyecekseniz, anakartla bütünleşik bir ekran kartı sizin için yeterli olabilir. Ancak grafik kalitesi yüksek programlar için ayrı bir ekran kartı satın almanız daha uygundur. Bu durumda, seçeceğiniz anakartın bu ekran kartını destekleyip desteklemeyeceğini kontrol edin. Örneğin; ekran kartlarının daha çok slotlu (RAM ve görüntü kartları, AGP slotu gibi bileşenlerin takıldıkları yuvaları) olanını seçin.

Son söz:

Bu yazımızdaki bilgiler, size sadece genel bir fikir vermesi açısından bir araya getirilmiştir. Bu nedenle yeni bir bilgisayar alırken izleyeceğiniz en sağlıklı yol, güvenilir bir teknik eleman ve parça satıcısıyla görüşüp, gereksinimlerinizi ortaya koymanız ve alacağınız bilgisayarı onun da öğütleri doğrultusunda oluşturmanızdır.

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Diğer Donanım İncelemeleri

Bilgisayarımızı Tanıyalım (Ana Kart)

Bu makalemizde, bilgisayarımızın bileşenlerinden mainbord yani ana kart ile ilgili özet bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Detay

CPU Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda bilgisayarın en popüler parçası olan CPU'yu tanıyacağız. Bilgisayarı oluşturan en önemli parçalardan olan ve Merkezi İşlem Birimi olarak da anılan CPU'yu inceleyelim.

Detay