Teknoloji ve Hayata Dair

Teknoloji Haberleri - En yeni teknoloji bilgileri - Kişisel Blog

Modem Hakkında İncelemeler ve Teknik Bilgiler

BİLGİSAYAR ALIRKEN NELERE DİKKAT EDERİZ -VIII-


Bilgisayar gibi teknolojik ürünler satın alırken karşılaşılan en büyük güçlüklerden biri de özel terimlerin ne anlama geldiğini bilmemektir. Bilgisayarcınıza gittiğinizde size hep duyduğunuz ama ne anlama geldiğini bir türlü çözemediğiniz bir sürü isim söyler, zaten karışmış olan kafanız daha da karışır ve ya söylediği her şeyi kabul etmek zorunda kalırsınız ya da kandırılmaktan korktuğunuz için satın alma işini bir sonraki bahara bırakırsınız. O yüzden amacımız donanımsal parçaları tanıtıp bilinçli olmanızı sağlamaktır…

- MODEM (MOdulator DEModulator)

ÖN BİLGİLENDİRME :Bilgisayarınızın dış Dünya ile bağlantısını sağlayan ufak bir elektronik karttır. Bazıları bilgisayarın içine (internal) takılmakla beraber kapalı bir kutu şeklinde bilgisayarın dışında duran ve üzerinde bağlantınızın durumunu gösteren ışıklar bulunan tipleri (external) de vardır. Uygun bir telefon bağlantınız varsa bu bağlantıyı modeminize takarsınız ve bazı programlar kullanarak modemi olan diğer bilgisayarlara ve internete bağlanabilirsiniz. Bu aygıtın görevi bilgisayar sinyallerini (dijital) telefon hattından iletilebilecek analog sinyallere çevirmesi (modülasyon) ve yine telefon hattından gelen bu analog sinyalleri bilgisayar sinyallerine çevirmektir (demodülasyon). Normal bir telefonun yapabileceği her şeyi yapabilecek kapasiteye de sahiptir. Biz Bilgisayar teknolojisinde bu tip bağlantılara çevirmeli bağlandı da diyoruz.

HAKKINDA GENİŞ AYRINTILAR: Modemlerin hızları "Kbps" (Kilobits per second) olarak ifade edilir. Burada ufak bir yanlış anlama olabiliyor çünkü modemlerin üzerinde kocaman 56K yazılıyor ancak bu bazı kullanıcılar tarafından 56 KiloByte/s olarak algılanıyor. Oysa şu andaki modemlerin maksimum hızları 56/8=7KB (KiloByte) dır çünkü 1 KiloByte= 8 Kilobit 'tir. Bu hıza bile ulaşmanız Türkiye telefon hatlarında pek mümkün değildir. Yaklaşık 5KB ulaşılabilecek en iyi hız sayılır. Modeminiz ne kadar hızlı olursa olsun, sizin ya da karşınızdaki bilgisayarın telefon hattı yavaş ise bağlantı hızınız da yavaş olacaktır! Modem standartları aslında önemli bir etkendir ancak normal kullanıcıların buna çok dikkat etmesine gerek yoktur zira zaten piyasada en son standartları (V90, V92 gibi) destekleyen modemler satılmaktadır. Çok ucuz bazı modemler kendi yapmaları gereken bazı işlemleri bilgisayarın üzerine atmakta ve hem yavaşlığa neden olmakta hem de uyumsuzluk yaratabilmektedir, bunlara dikkat edin. Voice özelliğine sahip modemlerin arkasında mikrofon ve kulaklık giriş/çıkışları vardır. Bu sayede modeminizi hem bir telefon gibi kullanabilirsiniz hem de gerekli yazılımları kullanarak internet üzerinden ücretsiz telefon konuşması yapabilirsiniz. Normal modemlerin dışında özel hatlarla kullanılan Kablo Modem, ADSL Modem gibi değişik modemler de vardır ancak bunlar hakkında geniş bilgileri ilerideki sayılarımızda yer vereceğiz..

ÖNERİLEİRMİZ : Modemler çok önemsiz ufak parçalar gibi görünürler ve genel olarak bu doğrudur ancak ucuz modemler başınızı çok ağrıtabilir. Çünkü bilgisayar içerisindeki bazı veri yollarını aynı anda birkaç cihaz birden kullanır ve kötü modemler bu gibi durumlarda kilitlenmelere yol açarlar. Gerekmedikçe en pahalı modemi almayın ama en ucuzunu da almayın. Internal (bilgisayara takılan) modemler daha ucuzdurlar ve işlevleri eksiksizdir. External (dışarıda ayrı bir cihaz halinde duran) modemlerin en önemli farkı üzerindeki ışıklar yardımıyla hattınızın durumunu kolayca anlayabilmenizdir. Hattınızın yavaş ya da hızlı olduğunu anlayamazsınız ama bilgi alışverişi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunların bir güzel özelliği de dışarıda durdukları için bir bilgisayardan diğerine kolayca taşıyabilmeniz ve istediğiniz yerde bu modemi kullanabilmenizdir. Kötü özellikleri ise pahalı olmaları ve bilgisayarın arkasındaki bir bağlantı noktasını işgal etmeleridir. Bir sonraki yazımız ise ADSL modemler olacaktır....

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Diğer Donanım İncelemeleri

Bilgisayarımızı Tanıyalım (Ana Kart)

Bu makalemizde, bilgisayarımızın bileşenlerinden mainbord yani ana kart ile ilgili özet bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Detay

CPU Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu yazımızda bilgisayarın en popüler parçası olan CPU'yu tanıyacağız. Bilgisayarı oluşturan en önemli parçalardan olan ve Merkezi İşlem Birimi olarak da anılan CPU'yu inceleyelim.

Detay